Grenlandia, Kalaallit, Nunaat
Zajmująca powierzchnię 2 175 600 kilometrów kwadratowych lodowa wyspa terytorialnie należy do Danii, choć od 1978 roku posiada względną autonomię i występuje jako terytorium zależne w wyniku porozumienia (referendum) "Home Rule". Mimo głębokich związków z Danią (aneksja nastąpiła w roku 1775), Grenlandia nie należy do Unii Europejskiej. Politycznie zaangażowała się natomiast w członkostwo w Radzie Nordyckiej (przyłączenie nastąpiło w 1984 roku), powstałej z inicjatywy Danii i zapoczątkowanej w 1952 roku.
Natomiast demograficznie i kulturowo Grenlandii znacznie bliżej do Terytorium Nunavut, obszaru wydzielonego z Północnej prowincji Kanady i zamieszkałego w głównej mierze przez Innuitów.
Oficjalne statystyki* nie określają jednoznacznie linii pochodzenia prawnego kto jest Grenlandczykiem. Zatem przyjmuje się, że Grenlandczykiem jest osoba urodzona na terenie Kalaallit ale też mianem Grenlandczyków określa się mieszkańców przebywających na wyspie a urodzonych w Danii. Osoby te, których rodzice nie są pochodzenia grenlandzkiego nie posiadają statusu 'tubylca' i rejestrowani są jako 'napływowi', czyli Danes. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż tylko nieznaczna część napływowych mieszkańców włada językiem grenlandzkim (czyli de facto eskimoskim). Mimo to aż 95% Grenlandczyków posługuje się na co dzień tym językiem.
Źródło: http://maps.grida.no
Grenlandię zamieszkuje obecnie 56 854 osób** z czego 6 758 (12%) nie jest urodzonych na Kalaallit. Spora część żyje w Danii (około 8 - 10 000) i jest to przeważnie ucząca się młodzież, bądź też osoby stanowiące małżeństwa mieszane.
Społeczność Grenlandii mieszka w około 80 osadach i miastach. Ludność skupiona jest przede wszystkim na wybrzeżach, natomiast cała wyspa podzielona jest na 18 okręgów administracyjnych biorących swoje nazwy od większych miast - stolic regionów.
Przypisy:
* - informacje dotyczące statystyk i danych liczbowych pochodzą z portalu International Work Group for Indigenous Affairs.** - dane na 01.01.2004 rok.
Pozostałe tematy, które mogą cię zainteresować
Jednym z podstawowych, należy dodać, tradycyjnych zajęć Grenlandczyków jest rybołówstwo, dlatego wśród kamiennych figur, które można napotkać błądząc po wyspie nie mogło zabraknąć postaci bogini morza Seide, do której rybacy zwykli zwracać się z prośbą o pomoc, chcąc zapewnić sobie pomyślny połów. Woda jest jednym z żywiołów, które mają wpływ na życie Grenlandczyków, przede wszystkim ich gospodarkę.
Zapiski Marii Dybowskiej z pobytu na Grenlandii ...
Podział regionalny
Regiony:
Europa
Zobacz fascynujący świat lodu na filmach |