Serwis o Małych Ludach Północy - Arktyka.org

Arktyka.org - Serwis o małych ludach Północy

Serwis o Małych Ludach Północy

Jesteś autorem tekstu?
Chcesz zamieścić artykuł?
Skontaktuj się »


O nas


Serwis Arktyka.org

Arktyka.org jest uzupełnieniem szerszego projektu i jednym z serwisów tematycznych portalu etnologia.pl tworzonym przez etnologów i ludzi nauki.

Serwis ma na celu popularyzację zagadnień związanych z małymi społecznościami autochtonicznymi rejonów arktycznych i subarktycznych. Z założenia, choć chyba raczej z wynikającej specyfiki tematu, projekt arktyka.org ma charakter interdyscyplinarny.

Chcemy w tym miejscu stworzyć swoisty katalizator informacji związanych z ludami tego regionu oraz z samą Arktyką w ogóle. Analizując zasoby polskiego internetu można zauważyć, że polskie działania w rejonach arktycznych (Projekty - Polska) koncentrują się przede wszystkim na badaniach związanych z takimi dziedzinami jak geologia, geofizyka, hydrologia, ekologia, meteorologia czy biologia. Mniejszym zainteresowaniem objęty jest potencjał ludzki - historia, kultura, sztuka jezykoznawstwo etc.

Nadrabiamy zatem zaległości i zapraszamy do polskiego portalu o kulturze, ludach i problemach Północy.






Portal Arktyka poleca

Kamczatka i jej ludy autochtoniczne

Kamczatka i jej ludy autochtoniczne

Unikatowe opracowanie Marii Dybowskiej na temat życia, pracy i twórczości znakomitego polskiego uczonego - Benedykta Dybowskiego. Opisy ludów autochtonicznych zamieszkujących Syberię.

Kontakt w sprawie zakupu
mariadybowska[at]interia.pl


Ludy tubylcze Arktyki

Arktyka - Ludy Tubylcze

Tubylcy w Arktyce

Mapka prezentująca wszystkie etniki, które zaliczane są do Małych Ludów Północy przez kraje mające na swoim obszarze strefę arktyczną lub subarktyczną.

Mapa rozmieszczenia ludów tubylczych w tzw. Krajach Arktycznych.
Źródło: www.npolar.no/ansipra

Witamy

Zwracając uwagę na mapę zasiedlenia terenów na kuli ziemskiej, od razu dostrzeżemy, że rozmieszczenie jest zdeterminowane i podyktowane przez środowisko naturalne.

Pierwsze słowa, które przychodzą nam na myśl, i z którymi Arktyka nam się kojarzy, to przede wszystkim śnieg, lodowa pustynia, foki, niedźwiedzie polarne i oczywiście Eskimosi.

Geograficznie Arktyka obejmuje obszar 21 milionów kilometrów kwadratowych a jej granice zostały wytyczone przez średnią temperaturę lipca, która nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Kulturowo natomiast, Arktyka zajmuje znacznie szerszy obszar. I tak na przykład w Rosji mianem Małych Ludów Północy określa się prawie wszystkie autochtoniczne ludy Syberii, aż po jej południowe granice.

Zapraszamy


Arktyka

Zobacz fascynujący świat lodu na filmach

Arktyka

Wspaniałe zdjęcia, surowość i piękno dzikiej przyrody

Zobacz »